Vali Köksal Şakalar Mübadele Sözleşmesinin 96. Yılı Dolayısıyla Düzenlenen Programa Katıldı

Sinop Valisi Köksal Şakalar, Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasında imzalanan mübadele sözleşmesinin 96. yılı dolayısıyla düzenlenen programa katıldı.

Gündem Yorum: 0 / 11 Şubat 2019 00:06
Vali Köksal Şakalar Mübadele Sözleşmesinin 96. Yılı Dolayısıyla Düzenlenen Programa Katıldı
-A +A

Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile  Yunan Hükümeti arasında, Türkiye’de yerleşik Rum-Ortodokslar ile Yunanistan’da yerleşik Türk-Müslümanların zorunlu göçünü öngören Mübadele Sözleşmesinin imzalanmasının 96.  Yılı dolayısıyla düzenlenen kahvaltı programında,  Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği Başkanı Kenan Aral ve Karadeniz Dernekler Federasyonu (KARDEF) Başkanı Kemalettin Altınsoy’un  açılış ve selamlama konuşmalarının ardından bir konuşma yapan Sayın Valimiz Köksal Şakalar: "Biz Balkanlardan gelmedik. Ben Mübadil çocuğu değilim,  ama az öncede konuştuk hepimiz Muhaciriz. Orta Asya’dan kalkıp Anadolu’ya hatta Viyana’ya kadar gitmişiz. Hepimizde bir göçerlik, eski vatanını bırakmışlık var. Vatandan ayrılmak zor bir iş. Özellikle bizler tayine tabi memurlar olarak Türkiye içerisinde bile tayin olduğumuzda dostlarımızı, ahbaplarımızı, alıştığımız ortamı bıraktığımızdan dolayı üzülüyoruz. Yüzyıllar boyu yaşadığı topraklardan babasının, dedesinin, anasının, atasının mezarı olan topraklardan bir gecede çıkın gidin denilmesi herhalde herkes için daha zordur. Balkan Harbinde Yunanistan eski topraklarının iki buçuk katından fazla toprak kazanıyor. Sonrasında 1. Dünya Savaşı oluyor, orada kendi nüfusunu artırabilmek adına Mübadeleyi talep ediyor. Az önce Başkanımızın da söylediği gibi Yunanistan’a giden insan buraya gelenin iki katından fazla. Ben Samsun Tekkeköy’de 3 yıl Kaymakamlık yaptım. Oradaki Mübadilleri de yakinen tanıdım. Drama türküsünde ne kadar duygulandıklarını, etli pilavlarını vs. aşağı yukarı her şeylerini bilirim. Daha sonra Bozüyük’te çalıştım. Bozüyük’te de 93 Muhacirlerimiz var. Gerek Abaza, gerek Çerkez gerekse de Karamanoğlulları Türkmenlerinden sizler gibi vatandaşlarımızla birlikte çalıştık. Gerek Samsun’da gerek Bozüyük’te şunu gördüm. Balkanlardan gelen sizlerin ataları bu topraklara ziraatte, ticarette hatta sanayide ve imalatta öncülük ederek  diğer insanlarımızın da ufkunu açmışlar. Ben sözlerimi burada noktalarken hepinize hürmetlerimi sunuyor sağlık, mutluluk ve afiyetler diliyorum. Allah’a emanet olun" dedi.
 
Sayın Valimiz Köksal Şakalar’ın konuşmalarının ardından mübadele sözleşmesinin 96. yılı dolayısıyla düzenlenen kahvaltı programı sona erdi.
 
Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasında imzalanan mübadele sözleşmesinin 96. yılı dolayısıyla düzenlenen  programa Sinop Valisi Köksal Şakalar’ın yanı sıra, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren,  İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Halil Altıntaş, Belediye Başkan V. Nurettin Karaduman, Karadeniz Dernekler Federasyonu (KARDEF) Başkanı Kemalettin Altınsoy, Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Derneği Başkanı Kenan Aral, Kurum Müdürleri, Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği Üyeleri ve Sinop’lu Mübadiller katıldı.

*Haberin fotoğraflarını görüntülemek için masaüstünden giriş yapınız.


Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Gündem
Jandarma Ekiplerinden Kenevir Operasyonu

Jandarma Ekiplerinden Kenevir…

16:01 - 21 Haziran 2019
Gündem
CHP’li Karadeniz’den %1 KDV’li Kanun Teklifi

CHP’li Karadeniz’den %1…

15:57 - 21 Haziran 2019
Gündem
Sinop’ta Camiler Çocuklar İle Şenlendi

Sinop’ta Camiler Çocuklar İle…

18:02 - 19 Haziran 2019
Facebook Twitter
2009 boyabatilkhaber tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti