Kaderine Terk Edilen Tarihi Cami Yıkılmak Üzere

Gündem Yorum: 0 / 15 Mayıs 2019 18:12
Kaderine Terk Edilen Tarihi Cami Yıkılmak Üzere
-A +A

Sinop-Gerze yolu üzerindeki asırlık 'Eski Cami' kaderine terk edildi. Bir kısmı yıkılan, diğer kalan kısmı da yıkılmak üzere olan camiye el atılmazsa kısa süre sonra tarih olacak. Tarihi cami ayağa kaldırılmayı bekliyor.

Sinop Boyabat Tüneli Geçiş Yolu'nun yapım çalışmaları sırasında keşfedilmesi ardından onarılarak ayağa kaldırılan Cuma Camisi, Gerze yolu üzerinde harabe halinde bekleyen 'Eski Cami'ye de ümit olmuştu. Ancak geçen zamana rağmen, henüz onarım için bir adım atılmadı.

 
YÜREKLERİ SIZLATAN GÖRÜNTÜ 

Bir zamanlar içerisinde Kur'an seslerinin yankılandığı, namazların eda edildiği caminin içi de dışı gibi harabe görüntüsüyle yürekleri sızlatıyor.

Cuma namazlarında bölge halkının toplanarak namazlarını ifa edebilmesi için yapılan ve halk arasında 'Eski Cami' olarak bilinen tarihi yapı, yıllardır boş duruyor. Hemen önünden geçen Sinop-Gerze duble yolu üzerinde ve Kabalı köyü kavşağında yer alan yapının restorasyonu halinde Eski Cami, tam bir mola ve dinlenme alanı olmaya da aday konumda.

BASINDA YER ALINCA TESCİL EDİLMİŞTİ

Daha önce Vitrinhaber Gazetesi'nde yayınlanan haber sonrası tescil edilen ancak daha sonra bir çivi bile çakılmayan cami yok olmakla yüz yüze. Cuma Camisi örneğinde olduğu gibi, projelendirilerek güzel bir peyzaj çalışması yapıldığı takdirde, bölgenin kısa sürede sembolü haline gelmesi beklenen Eski Cami, yetkililerden ilgi bekliyor. Bölge halkı da Sinop'a yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta ki tarihi yapının bir an önce onarılmasını istiyor.

Kaynak : Vitrinhaber Gazetesi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Gündem
Boyabat’ta Şüpheli Aracın Sahibi Tutuklandı

Boyabat’ta Şüpheli Aracın…

16:08 - 21 Haziran 2019
Gündem
Sinop'ta Devlet Hastanesi Hizmete Açıldı

Sinop'ta Devlet Hastanesi…

17:54 - 19 Haziran 2019
Gündem
Sinop'taki Kazaya İlişkin Üniversite'den Başsağlığı Mesajı

Sinop'taki Kazaya İlişkin…

16:39 - 13 Haziran 2019
Facebook Twitter
2009 boyabatilkhaber tüm hakları saklıdırHaber Yazılımı Haber Scripti